Vytvořeno 28. březen 2017 Kategorie: Články

Mladším žákům v zimní sezoně pomáhal zlepšovat kondici David Těhník, osobní trenér, kterého jsme požádali o sestavení základů výživy u mladých sportovců a zde je jeho přehled:

OBECNÁ DOPORUČENÍ:

Ve výživě se snažíme o pestrost. Střídáme přílohy u obědů a večeří (rýže, brambory, bramborová kaše, těstoviny, pečivo). Střídáme zdroje bílkovin: libové maso, ryby, drůbeží játra, šunka nad 90 % (např. Dulano Lidl), vejce, jogurty, tvaroh, cottage, můžou být i rostlinné (soja, tofu).

Pečivo: Pokud je možnost, volíme žitné pečivo (chléb, bulky). Jinak preferujeme vícezrnné, tmavé před bílým (živinově bohatší). Můžeme střídat s racio chlebíky, suchary (3 - 4 ks za 1 kus pečiva). Těstoviny volíme semolinové např. Panzani (ve složení 100 % pšenice semolina). Nebo celozrnné těstoviny, žitné, rýžové apod.

Důležité jsou i zdroje tuku. Používáme řepkový/olivový olej a do jídla přidáváme semínka: chia, lněná semínka a ořechy: vlašské, mandle, kešu atd. Ideálně střídat oříšky. Stačí ke svačině hrst, ale pravidelně. Pokud je chuť, trocha másla denně neuškodí, ale nevolíme ho pro tepelnou úpravu. Pro ni používáme nejlépe přepuštěné máslo (Ghee).

Pitný režim!!!

Nezapomínáme dostatečně doplňovat tekutiny v našem případě cca 2,5- 3 l nejlépe čisté vody. Můžeme zařadit i zelený, bylinný, ovocný čaj, kávu, 100% džus ředěný vodou, při/po zátěži iontový nápoj (hypotonický). Vyvarovat se energetickým nápojům jako např. Red Bull. Jedná se jen o „předražené“ zdroje cukru a vzhledem k obsahu dalších látek nejsou pro mladší dorost vhodné. (Nejlepší je energetické zdroje pokrýt vhodnou stravou: komplexní sacharidy – vhodné pečivo viz výše, rychlé zdroje – banán a další ovoce).

Jídlo před/během/po tréninku, či zápasu:

Před tréninkem/zápasem se vyvarujeme těžkých, tučných jídel. Od jídla s masem potřebujeme odstup až tří hodin. Ideální rizoto, či ryba/drůbež s brambory, bramb. kaší. Po tréninku je vhodné sníst kus ovoce a müsli/ořechovou tyčinku.

SOUHRNNÝ PŘEHLED

Snídaně

100 g pečiva, dva kousky domácího koláče/buchty, 80 g kvalitního müsli, ovesná kaše

Svačina